Opublikowany przez: Mela134
Autor zdjęcia/źródło: Urlop wychowawczy 2017@pixabay.co.
Pracownik musi złożyć wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego, w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem tego urlopu. Jeśli wniosek ten nie zostanie złożony w ustawowym terminie, pracodawca udziela urlopu wychowawczego nie później niż w dniu upływu 21 dni od daty złożenia wniosku. Celem urlopu wychowawczego jest umożliwienie pogodzenia obowiązków opiekuńczych nad dzieckiem z pracą zawodową. Od stycznia 2016 roku czas możliwości skorzystania z urlopu został przedłużony do momentu ukończenia przez dziecko 6 lat. W przypadku dziecka niepełnosprawnego urlop wychowawczy przysługuje do 18. roku życia. Z urlopu wychowawczego można skorzystać w maksymalnie 5 częściach, które nie muszą następować bezpośrednio po sobie. Liczbę części urlopu ustala się w oparciu o liczbę złożonych wniosków o udzielenie urlopu.
Wymiar urlopu to maksymalnie 36 miesięcy, przy czym jeden miesiąc jest przeznaczony wyłącznie dla drugiego rodzica, np. mama przebywa na urlopie 35 miesięcy, a tata 1 miesiąc albo odwrotnie. Rodzic nie może skorzystać z urlopu w pełnym wymiarze jeśli drugi rodzic nie żyje lub nie przysługuje mu władza rodzicielska, albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.
W czasie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo podjąć pracę zarobkową u dotychczasowego lub innego pracodawcy albo inną działalność. Może się także uczyć lub podjąć szkolenia pod warunkiem, że nie przeszkadza mu to w sprawowaniu opieki nad dzieckiem. W trakcie urlopu pracodawca nie może rozwiązać umowy z pracownikiem. Okres ochronny trwa od dnia złożenia przez pracownika wniosku o urlop do dnia zakończenia tego urlopu. W przypadku, gdy pracownik stale zaprzestaje sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, powinien zrezygnować z urlopu wychowawczego. Jeśli tego nie zrobi, pracodawca wzywa pracownika do stawienia się do pracy w terminie trzech dni od daty wezwania i nie później niż w ciągu 30 dni.
Pracownik może też złożyć pisemny wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, w okresie w którym mógłby korzystać z urlopu wychowawczego. Wniosek powinien złożyć do pracodawcy w terminie co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze. Pracodawca jest zobowiązany uwzględnić wniosek pracownika. Pracownik chroniony jest przed rozwiązaniem z nim umowy o pracę od dnia złożenia wniosku do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, jednak nie dłużej niż przez łączny okres 12 miesięcy.
Jeśli pracownik złoży wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego lub obniżenie wymiaru czasu pracy w terminie wcześniejszym niż na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu wychowawczego lub pracy w obniżonym wymiarze czasu, zakaz rozwiązywania lub wypowiadania umowy przez pracodawcę zaczyna obowiązywać już na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania przez pracownika z tych przywilejów.
Pracownik może wycofać wniosek o udzieleniu mu urlopu wychowawczego, jednak nie później niż na siedem dni przed rozpoczęciem urlopu. Musi też złożyć stosowne oświadczenie w tej sprawie. Gdy pracownik chce zrezygnować w trakcie trwania urlopu, może zrezygnować za zgodą pracodawcy w każdym czasie lub za 30-dniowym uprzedzeniem w terminie nie późniejszym niż na 30 dni przed planowanym powrotem do pracy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
89.64.*.* 2018.02.01 23:17
Dzień dobry, Mam pytanie odnośnie sytuacji gdy urlop wychowawczy jest brany jednocześnie przez obojga rodziców. Załóżmy że wyjściowo urlop wychowawczy na dziecko nie był brany (czyli pozostaje 5 części urlopu do wykorzystania). Teraz obydwoje rodzice składają wnioski o wspólny urlop wychowawczy trwający 1 miesiąc. Ile części urlopu wychowawczego pozostaje do wykorzystania. 4 czy 3?
5.184.*.* 2017.11.26 16:35
Jeśli skorzystało się z urlopu wychowawczego ale tylko w części (6 miesiecy), w trakcie została podjęta decyzja o jego przedłużeniu, w jakim terminie powinnam złożyć wniosek? 30 dni przed zakończeniem pierwszej części urlopu wychowawczego?
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.